poniedziałek, 15 stycznia 2018

Ci którzy zamienili...

Ci którzy zamienili...

W niektórych Bibliach mamy podtytuły. Niekiedy są pomocne, ale niekiedy niepotrzebnie dzielą tekst rozdziału i sugerują zupełnie coś innego, o czym jest w nim mowa i wprowadzają w błąd. Musimy pamiętać, że te podtytuły nie są natchnione i w wielu miejscach są interpretacją tłumaczy, którzy często wpuszczają nas, czytelników w maliny.

Dlaczego o tym piszę, ponieważ śródtytuł do naszego kolejnego fragmentu rozważań to „Grzechy pogan”. Czy rzeczywiście jest tutaj mowa o poganach, czy tylko o poganach. Paweł w wierszu 18 pisał „przeciwko każdej bezbożności i nieprawości LUDZI.” To jest szersze znaczenie niż poganie. W skład LUDZI wchodzą w tym fragmencie, poganie, „wierzący niepraktykujący” Żydzi i byli chrześcijanie. LUDZIE, którzy poznali Boga, lub mieli taką możliwość, ale nie uwielbili Go i ZAMIENILI coś na coś.

Największa głupotą ludzi jest to, że gdy poznają Boga, idą przez jakiś czas z Nim, oddają Jemu chwałę, są posłuszni wierze, ale potem odchodzą, porzucają, zamieniają ten stan na coś innego. Są antyświadectwem. Ich stan jest gorszy niż poprzedni. O tym mówił Pan Jezus.

Przypatrzmy się takiej sytuacji Mamy tutaj mowę, między wierszami,  o kolejnej grupie; byłych wierzących zarówno rodowitych Żydów, prozelitów i byłych uczniów Pana Jezusa. Czy takowi w tym czasie byli? Myślę, że tak.

Mamy rok około 33 n.e.. Pięćdziesiąt dni po Zmartwychwstaniu Chrystusa Jego uczniowie zostali napełnieni Duchem Świętym i z odwagą głoszą Ewangelię. W wyniku zwiastowania tysiące ludzi w Jerozolimie się nawraca, w tej grupie są ludzie z innych narodów w tym „przybysze z Rzymu”. Dzieje Apostolskie 2:10. Prawdopodobnie część z nich, wraz z nawróconymi Żydami wróciła do Rzymu i założyła tam pierwsze zbory.

List do Rzymian został napisany około 57 roku n.e. Minęło prawdopodobnie około 20 lat od powstania pierwszego zboru w Rzymie. Rzym liczył około miliona mieszkańców. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że wielu chrześcijan odeszło od zboru, stali się nieposłuszni wierze, byli wierzącymi niepraktykującymi. Zamienili coś na coś. Między innymi do nich zwraca się teraz Paweł. Ten fragment jest skierowanych również do współczesnych BYŁYCH, którzy odeszli, lub pomału odchodzą od bliskiej społeczności z Bogiem i zamienili, zamieniają coś na coś. To jest ważne poselstwo do współczesnych mieszkańców Europy. W dalszej części podczas naszego studium przyjrzymy się tej sytuacji

2 komentarze:

  1. Uważam, że to trochę mylnie podszedłeś do tego fragmentu. Struktura tego listu (pierwszych rozdziałów) jest taka"
    1) Rzym 1:15-17 - powód napisania listu
    2) Rzym 1:18-32 - stan grzeszności w świecie hellenistycznym (czyli pogan);
    3) Rzym 2 - stan grzeszności Żydów;

    Stąd w Rzym 3:9, Paweł podsumował te 2 rozdziały: "Albowiem już przedtem obwiniliśmy Żydów i Greków (dosł. "Hellenów" - świat hellenistyczny, do którego zaliczała się kultura łacińska) o to, że wszyscy są pod wpływem grzechu".

    Możliwe, że Paweł odnosił się ludzi, którzy też odstąpili od Boga, ale jednak pierwotnie mówi do ludzi, którzy mogli dostrzec istnienie Boga w stworzeniu (w. 19-20). Paweł wylicza grzechy, które powszechne były w świecie hellenistyczm - wielobóstwo, oddawanie czci wizerunkom, umiłowanie ludzkiego rozumu (filozofii), homoseksualizm, albo biseksualizm (w Rzymie powszechny w wyższych stanach był biseksualizm; takimi osobami byli miedzy innymi Cezar i Marek Antoniusz; jednakże uznawano, że stanem normalnym są tylko związki z młodymi chłopcami), itd.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja byłbym daleki od porównywania "tych ludzi" z uczniami Pana Jezusa. Uważam, że wersety 20 i 21 rysują dość jasno, że te osoby nie należały do Chrystusa "dlatego, że poznawczy Boga nie chwalili go jako Boga ani mu nie dziękował..."Rz.1,21

    OdpowiedzUsuń